Nowelizacja warunków technicznych
nwestor jest związany Prawem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi przy projektowaniu, budowie, przebudowie, nadbudowie, rozbudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynku, także wtedy, gdy dotyczy to części budynku. Normami tymi jest związany również projektant, z uwagi na cyt. przepisy Prawa budowlanego (dalej: „PB”) oraz przepisy rozporządzenia MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU z 2012 r. poz. 462 z późn. zm.).
Także z art. 4 PB wynika, że każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami, w tym zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, oraz warunki spełnienia wymagań art. 5 i 6 PB. Zakres stosowania cytowanego rozporządzenia określono w przepisach wstępnych oraz końcowych (por. w tej sprawie §330 rozporządzenia).
Warunki techniczno-budowlane są obligatoryjne, odstępstwa od nich są możliwe tylko w wypadkach określonych w cytowanym rozporządzeniu i Prawie budowlanym, co wyjaśnia między innymi orzeczenie NSA w Warszawie z dnia 16 września 2016 r., sygn. akt II OSK 3098/14, stwierdzające: „Odstępstwa uzyskane na podstawie §2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2015 r., poz. 1422), dotyczą wyłącznie odstępstw od wymogów związanych z ochroną przeciwpożarową, sanitarną oraz ochroną zabytków. Odstępstwa od pozostałych wymogów wynikających z ww. rozporządzenia mogą być uzyskane tylko na podstawie art. 9 PB albo na podstawie §12 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia”.
źródło: http://www.administrator24.info/artykul/id10213,nowelizacja-warunkow-technicznych-czesc-i